top of page
  • Writer's pictureJúlia Tyukosová & Daniel Baňár

Ako byť produktívnejší a nezblázniť sa z toho


Určite to poznáte. Ten pocit, keď celé dni neustále niečo robíte a nestihnete sa ani naobedovať či si na 5 minút oddýchnuť. My to poznáme až príliš dobre. Večer sa však možno zamyslíte nad tým, čo dôležité ste dokopy za celý deň spravili, a zistíte, že takmer nič. Zistite, ako svoj čas využívať efektívnejšie a vyskúšajte rôzne techniky, ako na to.produktivita a osobný rozvoj

„Zamerajte sa na to, aby ste boli produktívni, nie zaneprázdnení." - Tim Ferriss

Aj my niekedy odkladáme robenie dôležitých vecí, ktoré nás posunú vpred, a namiesto toho robíme drobnosti, na ktorých ani veľmi nezáleží. Keď sa začnete aj vy sústrediť na veci, ktoré vás posunú vpred, tu sú 3 techniky, vďaka ktorým ich budete robiť ešte efektívnejšie:1. Pomodoro


Techniku Pomodoro vyvinul na konci osemdesiatych rokov minulého storočia podnikateľ a spisovateľ Francesco Cirillo. Všimol si, že keď máme pred sebou veľké projekty alebo úlohy, sme najefektívnejší, keď si prácu rozdelíme na kratšie časové intervaly s prestávkami medzi nimi.


Ide o systém, v rámci ktorého 25 minút nepretržite pracujete a potom máte 5 minút prestávku, ktorá slúži na dobitie energie a obnovenie motivácie či kreativity. Po štyroch takýchto cykloch si dáte dlhšiu pauzu, počas ktorej môžete robiť hocijakú aktivitu, pri ktorej si oddýchnete a cítite sa dobre, napríklad cvičenie, meditácia či počúvanie hudby.


Ako to používame my

Pomodoro používame najmä počas štúdia, kedy 25 minút intenzívne študujeme a potom 5 minút oddychujeme. Vďaka pravidelným prestávkam sa nám postupne obnovuje energia a sústredenosť, čo nám umožňuje študovať dlhšie a stihnúť toho viac, ako keby sme si celú energiu minuli za 2-3 hodiny intenzívneho učenia bez prestávky. Niekomu môžu viac vyhovovať iné časové intervaly - ako napríklad 45 minút práce a 15 minút oddychu.2. Time blocking


Táto metóda je rovnako efektívna ako jednoduchá. Spočíva v tom, že si určíte presne stanovený čas na nejakú úlohu, ktorú chcete splniť. Napríklad, 20 minút na odpisovanie na e-maily. Takto budete mať kalendár plný „časových blokov“ a neostane vám žiadny čas na prokrastináciu či riešenie nepodstatných vecí.

Ako to používame my

Ak si neurčíme presne stanovený čas, za ktorý chceme nejakú úlohu stihnúť, strávime nad ňou oveľa viac času a príliš veľa pozornosti venujeme zbytočnostiam. Namiesto toho si ráno alebo, ešte lepšie, večer vopred naplánujeme celý deň do časových blokov. Takto máme aj väčšiu motiváciu plniť jednotlivé úlohy načas, pretože nás čaká aj časový blok s oddychom, a prokrastinácia u nás už nemá miesto.3. Zrýchlené prehrávanie


Možno si máte pozrieť zo záznamu pracovný webinár alebo sa radi vzdelávate prostredníctvom videí, podcastov a audiokníh. Vďaka zrýchleniu ich prehrávania viete ušetriť veľmi veľa času a získať oveľa viac informácií. Chvíľu vám môže trvať, kým si na vyššiu rýchlosť zvyknete, ale akonáhle si ju osvojíte, uvidíte, o koľko viac stihnete.

Ako to používame my

Väčšinou si pri spomínaných aktivitách rýchlosť prehrávania nastavíme rovno na 1,25x. Po pár minútach máme pocit, že to kľudne môžeme navýšiť bez toho, aby sme slovám prestali rozumieť, a rýchlosť zvýšime na 1,5x. Takto ušetríme veľa času a získame množstvo informácií.

Tip: Niektorí ľudia bez problémov stíhajú aj 2x či 3x.Toto je len zopár z množstva techník a metód, ako zvýšiť svoju produktivitu. Samozrejme, nie všetky vyhovujú každému a je dôležité, aby ste si aj vy našli tie, ktoré vám budú čo najviac vyhovovať. Veríme, že vďaka týmto tipom budete aj vy viac produktívni a menej zaneprázdnení.Ak chcete využívať efektívne nielen svoj čas ale aj svoje peniaze, neváhajte nás kontaktovať. Pomôžeme vám s investovaním, tvorením finančnej rezervy, poistením aj prípravou na dôchodok. Vždy dôkladne analyzujeme vašu finančnú situáciu a prispôsobíme vám produkty zo širokej ponuky významných spoločností pôsobiacich na slovenskom aj celosvetovom trhu.


Sledujte nás aj na našom Instagrame @fined.jd, kde sa dozviete užitočné tipy a rady aj pre vaše osobné financie.


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page