top of page
„Čo si za mlada nasporíš, v starobe akoby si našiel."
                                                 
Nasporte si s nami.

Do dôchodku pravdepodobne väčšine z vás ešte ostáva veľa času, no o to dôležitejšie je využiť ho čo najefektívnejšie, aby ste si mohli užívať vyššiu životnú úroveň vo svojich neskorších rokoch. Kedy je najlepší čas začať sa pripravovať na dôchodok? Čo najskôr.
A druhý najlepší čas je práve teraz.

Dôchodok cez FinEd

Už sa na dôchodok pripravujete?

Výborne, to je jeden z najdôležitejších krokov k zabezpečeniu dôstojnej životnej úrovne na dôchodku. Na dosiahnutie vašich cieľov je však dôležité mať financie nastavené správne. Ak chcete zistiť, či sa dokážete na dôchodok pripraviť efektívnejšie cez FinEd, radi Vám poskytneme bezplatnú a nezáväznú konzultáciu.

Ak nie, radi vám s tým pomôžeme...

Spomedzi ponúk všetkých dôchodkových správcovských spoločností a doplnkových dôchodkových spoločností pôsobiacich na slovenskom trhu vám pomôžeme vybrať a nastaviť to najvhodnejšie riešenie. Naším individuálnym a profesionálnym prístupom zaručujeme, že potreby klienta sú vždy na prvom mieste.

Na Slovensku máme okrem I. (povinného) piliera aj II. a III. pilier. Ako fungujú?

V rámci II. piliera ide časť odvodov, ktoré by inak išli do Sociálnej poisťovne a boli by použité na vyplácanie dôchodkov súčasným dôchodcom, na osobný účet sporiteľa v dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Táto časť odvodov sa ďalej prostredníctvom investovania zhodnocuje a sporiteľ má tak príležitosť dosiahnuť vyšší dôchodok, ako by dosiahol len v rámci I. piliera. Ďalšou výhodou oproti I. pilieru je, že v prípade smrti sporiteľa sa nasporená suma môže dediť.

III. pilier je dobrovoľný, povinný je iba pre ľudí, ktorí vykonávajú tzv. rizikové práce alebo profesiu tanečníka či hráča na dychový nástroj. V prípade uvedených povolaní sú zamestnávatelia povinní prispievať do III. piliera a taktiež sem môžu prispievať aj zamestnanci. Cieľom III. piliera je zabezpečiť zamestnancovi doplnkový dôchodkový príjem v starobe alebo po skončení výkonu uvedených profesií.

Prečo je to dôležité?

Je nevyhnutné, aby sa ľudia pripravovali na dôchodok aj nad rámec povinného dôchodkového poistenia (I. piliera). Zatiaľ čo dnes pripadajú na jedného seniora zhruba štyria ľudia v produktívnom veku, v roku 2060 to už nebudú ani dvaja. To znamená, že dôchodcov bude viac, ale na ich dôchodky sa bude skladať menej pracujúcich ľudí.

Priemerná mesačná mzda zamestnanca na Slovensku dosiahla v roku 2022 hodnotu 1 304 €. Priemerný mesačný starobný dôchodok dosiahol v roku 2022 hodnotu 515 €. Ide o pokles 60,5% oproti hrubému príjmu v produktívnom veku! Popri využívaní dôchodkového systému Slovenska je taktiež dôležité, aby ste sa na dôchodok pripravovali aj sami, prostredníctvom investovania. Stačí iba pár eur mesačne a po odchode do dôchodku budete radi, že ste sa nespoliehali iba na štát. Prezrite si naše služby v oblasti investovania TU.

Tešíme sa na vás :)
Naši partneri
Kooperativa DSS
tatra banka DDS
stabilita DDS
bottom of page