top of page
  • Writer's pictureJúlia Tyukosová & Daniel Baňár

Poistenie majetku: Ako (ne)chrániť svoj domov


Pre veľa ľudí je najväčšou časťou ich majetku práve nehnuteľnosť, v ktorej bývajú. O takú veľkú časť majetku by určite nechcel nikto prísť. Tak prečo sa pred jej stratou alebo poškodením neochrániť? V porovnaní s hodnotou nehnuteľnosti či domácnosti ide o naozaj veľmi nízku sumu, častokrát aj menej ako 10 € mesačne.poistenie domácnosti a nehnuteľnosti

Na čo si treba dávať pozor


Pri poistení majetku si okrem toho, aby ste si poistili tie správne riziká, treba dávať pozor aj na správne sumy.


Podpoistenie, teda poistenie majetku na nižšiu sumu ako je jeho skutočná hodnota, vás v konečnom dôsledku môže vyjsť celkom draho. Kvôli nižšej poistnej sume síce budete platiť nižšie poistné, ale pri poistnej udalosti vám nebude vyplatená plná suma. Ak máte nehnuteľnosť poistenú napríklad len na 80 % jej skutočnej hodnoty, v prípade poistnej udalosti dostanete od poisťovne len 80 % hodnoty škody. Rovnako to funguje aj pri poistení domácnosti, čize vybavenia, ako napríklad spotrebiče či nábytok. Takto sa môžete pripraviť aj o desaťtisíce eur.


 

PRÍKLAD č.1

Ak máte nehnuteľnosť poistenú na 160 000 €, ale jej skutočná hodnota je 200 000 € a vznikne vám škoda vo výške 20 000 €, poisťovňa vám preplatí iba 16 000 €.


PRÍKLAD č.2


Nehnuteľnosť máte poistenú na 120 000 € a domácnosť, čiže jej zariadenie, na 17 000 €.

Po niekoľkých rokoch však cena vašej nehnuteľnosti stúpla na trhu na 140 000 € a hodnota zariadenia na 18 500 €.


Ak by teda nastala poistná udalosť a prišli by ste o zariadenie bytu aj o byt samotný, napríklad kvôli požiaru, poisťovňa by vám mohla vyplatiť len 120 000 € za nehnuteľnosť a 17 000 € za domácnosť.

 

Ako sa vyhnúť podpoisteniu

Efektívnym spôsobom, ako sa vyhnúť podpoisteniu na začiatku poistenia, je stanoviť správnu poistnú sumu. Tá by mala byť rovnaká, ako je skutočná hodnota vašej nehnuteľnosti/domácnosti alebo jemne vyššia. Nie každý však vie, akú hodnotu má jej/jeho nehnuteľnosť, a znalca sa kvôli poisteniu asi nikomu platiť nechce.


Používame kvalitný oceňovač nehnuteľností, ktorý vám pomôže zistiť, akú približnú hodnotu má vaša nehnuteľnosť a vďaka tomu budete mať poistné sumy nastavené správne.Nehnuteľnosť už poistenú máte, ale v posledných rokoch ste poistnú sumu nezvyšovali?

Kvôli vysokému rastu cien nehnuteľností na Slovensku v posledných rokoch je pravdepodobne aj tá vaša podpoistená. Pri takomto prudkom zdražovaní je potrebné upraviť aj poistnú sumu svojej nehnuteľnosti.


Priemerné ceny nehnuteľností na Slovensku v € za m2

vývoj cien nehnuteľností na slovensku

Zdroj: Národná banka SlovenskaNehnuteľnosť už poistenú máte, ale v posledných rokoch ste ju prerábali?


Rekonštrukciou sa podstatne zvyšuje hodnota nehnuteľnosti, a preto je potrebné po prerobení nehnuteľnosti „prerobiť“ aj jej poistnú sumu. Väčšinou sa stretávame s prípadmi, že klient/ka uzavrel/a poistenie pred veľa rokmi v poisťovni/banke a odvtedy sa o zmluvu nikto nestaral, poistné sumy aj iné údaje ostali rovnaké a doplácali na to len klienti.
Vaše zmluvy BEZPLATNE a NEZÁVÄZNE analyzujeme.Oplatí sa dať poistnú sumu vyššiu ako je skutočná hodnota?


Nadpoistenie, teda keď je poistná suma majetku vyššia ako je jeho skutočná hodnota, sa určite neoplatí. Nielenže budete platiť vyššie poistné, ale v prípade poistnej udalosti vám poisťovňa preplatí len skutočné náklady na opravu poškodenej veci, nikdy nie viac, bez ohľadu na to, že ste platili vyššie poistné. Z dlhodobého hľadiska cena nehnuteľností rastie. Preto je vždy lepšie majetok jemne nadpoistiť ako podpoistiť.


Podpoistením svojho majetku možno ušetríte pár eur mesačne, ale stojí vám to za to, že pri poistnej udalosti môžete dostať o desiatky tisíc eur menej? Pri poistení majetku si taktiež nezabudnite aktualizovať poistné sumy, ak sa hodnota vašej domácnosti či nehnuteľnosti zmení, či už kvôli rekonštrukcii, drahším spotrebičom alebo celkovému rastu cien.


Ako na to?


My vám s tým radi pomôžeme! Ak už poistenie nehnuteľnosti či domácnosti máte, vaše zmluvy si spolu prejdeme a vy sa presvedčíte, či ich máte správne nastavené alebo ich treba prispôsobiť aktuálnej situácii. Ak poistenie ešte nemáte, nájdeme pre vás tú najvhodnejšiu možnosť spomedzi ponúk významných poisťovní na slovenskom trhu, ktorá bude prispôsobená vašim potrebám.


Ak máte záujem o kvalitné poistenie, ktoré budete mať nielen uzavreté, ale budete mu aj rozumieť, neváhajte nás kontaktovať. Neexistuje jediné univerzálne riešenie pre každého. Vždy dôkladne analyzujeme vašu finančnú situáciu a prispôsobíme vám produkty zo širokej ponuky významných poisťovní pôsobiacich na slovenskom trhu.

Sledujte nás aj na našom Instagrame @fined.jd, kde sa dozviete užitočné tipy a rady aj pre vaše osobné financie.

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page