top of page
  • Writer's pictureJúlia Tyukosová & Daniel Baňár

Ako konečne dosiahnete svoje finančné ciele


Už ste si niekedy stanovili rozpočet s cieľom viac šetriť a rýchlejšie dosahovať svoje ciele, ale po pár týždňoch ste ho prestali dodržiavať? Zo začiatku ste cítili nadšenie, ale nakoniec vám rozpočet pripadal príliš obmedzujúci a aj tak ste nevideli žiadne okamžité výsledky.Problémom je, že bez zmysluplných finančných cieľov a dobre nastaveného rozpočtu môžete ľahko stratiť motiváciu pokračovať. V tomto článku sa dozviete, ako si nielen nastaviť, ale aj dosiahnuť finančné ciele, na ktorých vám záleží.Čo sú finančné ciele?


Jednoducho povedané, sú to ciele týkajúce sa peňazí, ktoré chcete dosiahnuť. Napríklad vybudovať si pasívny príjem 500€ mesačne alebo odložiť si z každej výplaty a investovať 200€. Finančné ciele však môžu byť aj ciele, ktoré si vyžadujú peniaze. Napríklad cestovať okolo sveta alebo kúpiť si dom. Keď si najprv stanovíte, čo si chcete kúpiť, mať alebo zažiť v budúcnosti, ľahšie sa vám bude tvoriť plán, ako sa k peniazom, ktoré na to potrebujete, dostať.


Existujú 2 hlavné typy cieľov: krátkodobé a dlhodobé. Krátkodobé sú ciele, ktoré chcete dosiahnuť za menej ako rok. Pri dlhodobých cieľoch sa musíte pozerať ďalej do budúcnosti, napríklad až na dôchodok.


Keď si stanovujete ciele, je super mať kombináciu krátkodobých a dlhodobých cieľov. Môže byť naozaj ťažké každý deň pracovať na cieli, ktorého dosiahnutie máte naplánované až o 20 alebo viac rokov. Ak si však k takýmto dlhodobým cieľom pridáte aj krátkodobé, ich postupné dosahovanie vás bude motivovať k pokračovaniu na tejto ceste.Stanovte si finančné ciele


Rozhodli ste sa, že si chcete stanoviť finančné ciele, ale kde začať? Dobre sa zamyslite nad tým, ako chcete, aby váš život skutočne vyzeral. Nielen o 10 alebo 20 rokov, ale napríklad aj o mesiac či o rok. Nikam sa neponáhľajte, hlavne si to dobre premyslite. Nerozmýšľajte nad tým, ako žije väčšina ľudí alebo aké sú ciele väčšiny. Ak sa vaše ciele nebudú naozaj zhodovať s tým, čo chcete vy, pravdepodobne sa ich ani nebudete držať.


Skúste si položiť otázky ako: Ako by som chcel/a, aby vyzerala moja budúcnosť? Čo a koho chcem v nej mať? Kde budem bývať? Čo budem robiť?


Nebojte sa stanoviť si veľké ciele, ako napríklad stať sa finančne nezávislým/ou o 15 rokov a postupne sa prepracujte k menším, krátkodobejším cieľom, ako napríklad začať investovať už tento mesiac alebo odložiť si 100€ z najbližšej výplaty. Svoje ciele si prehľadne zapíšte, aby ste ich mali vždy pred sebou a vedeli, za čím idete.


Najľahšie dosiahnete ciele, ktoré sú pre vás dôležité a záleží vám na nich. Preto buďte pri ich stanovení k sebe úprimný/á a dobre si ich premyslite. Nemusia to byť žiadne extra veľké ciele, dôležité je, aby na nich záležalo vám.


Ako svoje sny premeniť na realitu


Keď už máte svoje ciele spísané, môžete začať s tvorbou plánu, ako ich dosiahnuť.


Ciele bez jasného plánu, ako ich dosiahnuť, sú len sny.

Ako prvé potrebujete zistiť, koľko vás daný cieľ bude stáť. Na základe toho si vytvorte plán, kedy a ako dosiahnete jednotlivé ciele. Ako rýchlo ich premeníte na realitu závisí najmä od vášho príjmu a výdavkov. Samozrejme, čím väčší príjem a nižšie výdavky máte, tým skôr dosiahnete svoje finančné ciele. Snažte sa zvyšovať svoj príjem a znižovať výdavky.


Nevyhnutné je stanoviť si konkrétne ciele, pretože ak si stanovíte všeobecný cieľ, ako napríklad „mať viac peňazí", asi sa k nemu nikdy nedostanete, pretože neviete o koľko viac (oveľa nie je konkrétna odpoveď :) ) ani ako sa k tomu dopracovať.


Základom dosiahnuteľných cieľov je 5 vlastností.


Každý cieľ musí byť špecifický, merateľný, dosiahnuteľný, relevantný a časovo ohraničený.


Príklad: Chcem si nasporiť na dôchodok.

Tento cieľ je:

  • Špecifický: Chcem odísť do dôchodku s 200 000€ v dnešnom reálnom vyjadrení (po očistení od inflácie).

  • Merateľný: Do portfólia s priemerným ročným nominálnym výnosom 10 % musím investovať 75€ mesačne.

  • Dosiahnuteľný: Podľa môjho rozpočtu si viem každý mesiac odložiť 120€, preto 75€ mesačne môžem kľudne použiť na dosiahnutie tohto cieľa.

  • Relevantný: Podľa môjho príjmu, výdavkov a dlhodobého priemerného nominálneho výnosu na trhu 10 % ročne by som mal/a byť schopný/á dosiahnuť tento cieľ.

  • Časovo ohraničený: Do dôchodku mi ostáva ešte 40 rokov.


Samozrejme, vaše ciele môžu byť úplne iné, toto je len príklad. Poslúži však ako dobrá šablóna pre vytvorenie plánu, ako daný cieľ dosiahnuť.


K rýchlejšiemu dosiahnutiu finančných cieľov vám pomôže aj dobre zostavený rozpočet. Zostavenie a dodržiavanie rozpočtu môže vyzerať ako nejaká povinnosť, ktorej by ste sa najradšej zbavili. Ak to ale robíte preto, aby ste dosiahli ciele, ktoré vám umožnia žiť taký život, aký naozaj chcete, určite sa pre vás nestanú povinnosťou, ale záľubou.So stanovením cieľov a ich dosiahnutím vám radi pomôžeme

BEZPLATNE a NEZÁVÄZNE


 

Sledujte nás aj na našom Instagrame @fined.jd, kde sa dozviete užitočné tipy a rady aj pre vaše osobné financie.

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page