top of page
  • Writer's pictureJúlia Tyukosová & Daniel Baňár

Rozpočet pre váš úspech: Krok k finančnej istote

Prvým krokom, ako si spraviť poriadok vo svojich peniazoch a získať väčšiu finančnú stabilitu, nie je snaha zhodnotiť svoje peniaze, ale získanie detailnejšieho prehľadu o tom, koľko a na čo miniete. Skvelým pomocníkom môže byť práve rozpočet. Ten výrazne uľahčí plánovanie budúcich výdavkov a dodržiavanie maximálnych limitov pre jednotlivé kategórie. Kategóriami môžu byť napríklad bývanie, potraviny, investovanie, oblečenie a obuv, doprava, zábava, atď.príprava rodinného rozpočtu


Vďaka sledovaniu svojich výdavkov vrámci rozpočtu budete mať väčší prehľad o tom, koľko na jednotlivé kategórie miniete, a to vám umožní nájsť miesta, na ktorých sa dá ušetriť.


Mať rozpočet je vhodné nielen pre rodiny s deťmi, ale pre každého, a pretože rôzni ľudia majú rôzne preferencie, existuje niekoľko typov rozpočtov pre osobné financie. Toto sú 4 najznámejšie:


Najprv zaplaťte sebe

Táto metóda spočíva v investovaní, prípadne nasporení vopred stanovenej sumy skôr, ako svoj príjem začnete míňať na iné veci. Takto zaplatíte najprv sebe a až potom ostatným. Táto metóda vám teda umožní zamerať sa viac na investovanie a sporenie.

Väčšina ľudí najprv minie celý svoj príjem na nevyhnutné výdavky a zábavu a na konci mesiaca nič neinvestujú, lebo im už nič neostalo. Vďaka metóde „Najprv zaplať sebe“ však najskôr investujete a zvyšná časť príjmu vám ostane na míňanie podľa vášho vlastného uváženia. Toto je vhodné hlavne pre ľudí, ktorí majú problémy ušetriť si niečo z výplaty alebo nechcú venovať zostavovaniu rozpočtu veľa času.50/30/20

Metóda 50/30/20 je založená na rozdelení výdavkov na 3 kategórie. Najväčšiu kategóriu, 50% všetkých výdavkov, tvoria nevyhnutné výdavky. Ide napríklad o nájomné, splátku hypotéky, potraviny, energie a dopravu. 30% z príjmu je použitých na čokoľvek, čo chcete. Môžu to byť napríklad výlety, dovolenka, darčeky, zábava či záľuby. Sú to teda veci, ktoré pre život nie sú nevyhnutné, ale prinášajú doň radosť a potešenie. A zvyšných 20%? Investovanie, sporenie, tvorba finančnej rezervy a splácanie zvyšných úverov. Vďaka tejto časti môžete dosiahnuť väčšiu finančnú istotu a nechať svoj majetok rásť.

Pomer 50/30/20 však nemusí byť ideálny pre každého. Tieto čísla si teda môžete prispôsobiť podľa seba, ale pozor, aby to nebolo na úkor sporenia a investovania. Ak napríklad nemáte hypotéku ani nájom, nevyhnutné výdavky budú tvoriť pravdepodobne menej ako 50% vášho príjmu, a preto môžete využiť viac peňazí na ostatné 2 kategórie.Zero-based budgeting

Zero-based budgeting znamená, že každé euro dostane nejakú úlohu. Či už bude použité na kúpu potravín, splátku hypotéky alebo ho investujete, aby vám zarábalo ďalšie eurá, je len na vás.

Ostalo vám na konci mesiaca 50€? Dajte ich niekam. Na sporenie, investovanie alebo aj na zábavu. Peniaze, ktoré nemajú úlohu, ľudia často bez váhania minú, napríklad aj na zbytočnosti.

Ak pri tejto metóde prekročíte plánované výdavky vrámci jednej kategórie, napríklad oblečenie, na toto prekročenie musíte použiť peniaze z inej kategórie, napríklad zábava. Nevýhodou je, že kvôli čo najpresnejšiemu plánovaniu jednotlivých výdavkov môže byť zostavovanie rozpočtu podľa tejto metódy veľmi časovo náročné.Obálkový systém

Tento systém vytvárania a dodržiavania rozpočtu si obľúbia najmä ľudia, ktorí preferujú hotovosť. Ide o systém veľmi podobný predchádzajúcej metóde s rozdielom, že sa pri ňom používa výhradne hotovosť. Spočíva v rozdelení príjmu do obálok, ktoré označíte názvami jednotlivých kategórií. Peniaze v danej obálke sú všetko, čo môžete na príslušnú kategóriu počas mesiaca minúť.

Používanie hotovosti môže mať pozitívny vplyv na uvedomenie si, koľko peňazí miniete na jednotlivé veci. Je predsa rozdiel, keď vidíte, koľko peňazí vám odchádza z peňaženky alebo obálky, v porovnaní s tým, keď z peňaženky iba vytiahnete kartu a hneď ju tam vrátite naspäť. Veľkou nevýhodou však je, že používanie hotovosti môže byť najmä v dnešnej digitálnej dobe nepraktické.Ktorý z daných rozpočtov je najlepší?

Každému vyhovuje niečo iné. Keďže ide o osobné financie, aj preferencia rozpočtu bude u každého iná, osobná. Najčastejšie však ľudia využívajú nejakú kombináciu viacerých.

Napríklad my máme presne stanovenú sumu, ktorú z každého príjmu hneď investujeme alebo použijeme na zvýšenie našej rezervy, a zvyšným eurám pridelíme úlohy, aby pracovali čo najefektívnejšie.


Plánovanie a sledovanie svojich výdavkov je veľmi dôležitý finančný návyk. So zostavovaním rozpočtu vám môžu pomôcť rôzne aplikácie alebo jednoduchá tabuľka, ktorú zvládne vytvoriť hocikto za pár minút. Dodržiavanie rozpočtu je však len na vás a môže významne ovplyvniť vašu finančnú situáciu.Ak chcete svoj rozpočet doplniť o kvalitné a rozumne nastavené finančné riešenia, ktoré budete mať nielen zriadené, ale budete im aj rozumieť, neváhajte nás kontaktovať. Pomôžeme vám s investovaním, tvorením finančnej rezervy, poistením aj prípravou na dôchodok. Vždy dôkladne analyzujeme vašu finančnú situáciu a prispôsobíme vám produkty zo širokej ponuky významných spoločností pôsobiacich na slovenskom aj celosvetovom trhu.

Sledujte nás aj na našom Instagrame @fined.jd, kde sa dozviete užitočné tipy a rady aj pre vaše osobné financie.

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page