top of page
Writer's pictureJúlia Tyukosová & Daniel Baňár

Budovanie finančnej rezervy: Kľúč k finančnej istote


Každý sa občas stretne s neočakávanými finančnými výzvami, či už ide o neplánované výdavky na liečbu, pokazený domáci spotrebič alebo stratu zamestnania. Práve preto je nevyhnutné mať dostatočnú finančnú rezervu. Táto rezerva vám poskytne istotu a pokojný spánok aj v ťažkých časoch. Tu je postup, ako si ju ľahko vybudovať a efektívne spravovať:



ako si vytvoriť finančnú rezervu

1. Stanovte si cieľ


Prvým krokom je stanovenie konkrétneho cieľa. Finančná rezerva by mala byť vo výške vašich nevyhnutných výdavkov na 3 až 6 mesiacov, aby ste mali dostatok prostriedkov na zvládnutie neočakávaných udalostí. Ak chcete mať väčšiu istotu, môžete si vytvoriť rezervu aj na dlhšiu dobu, ale nie je vhodné držať príliš veľké množstvo hotovosti, keďže kvôli inflácii sa peniaze v čase znehodnocujú. Určite si teda konkrétnu sumu, ktorá bude tvoriť vašu rezervu.



Vedeli ste, že podľa predpovede NBS by sa inflácia mala dostať pod úroveň 5% až o dva roky?


2. Vytvorte si rozpočet


Pre úspešné budovanie rezervy je dôležité vedieť, kam vaše peniaze idú. Vytvorenie rozpočtu vám nezaberie veľa času a konečne získate prehľad nad svojimi financiami. Umožní vám sledovať vaše výdavky a identifikovať oblasti, kde môžete ušetriť, a ušetrené peniaze radšej využite na čo najrýchlejšie vytvorenie rezervy.


Niektorí ľudia pred šetrením radšej uprednostňujú zarobiť viac peňazí napríklad začatím podnikania alebo brigádou popri práci. Dôležité je však nielen ich zarobiť, ale aj si ich udržať. Toto je, paradoxne, väčšinou ťažšie a keď sa nenaučíte riadiť svoje financie pri nižších sumách, o to ťažšie to bude s väčšími sumami.



3. Založte si sporiaci účet


Svoju rezervu musíte mať vždy k dispozícii, aby ste ju v prípade neočakávaných udalostí vedeli použiť. Termínovaný účet preto neprichádza do úvahy. Nechať si rezervu na bežnom účte alebo v hotovosti by znamenalo stratu úroku, ktorý by mohol byť dosiahnutý napríklad na sporiacom účte bez viazanosti. Tak prečo nevyužiť rezervu, aby nám takto zarobila aspoň pár eur navyše? Niektoré banky ešte stále úročia peniaze na sporiacom účte nulou, ale nájdu sa aj banky so sporiaci účtom s úrokom 3%.



4. Sporte pravidelne


Ak už viete, akú veľkú rezervu potrebujete, máte vytvorený rozpočet a založený sporiaci účet, začnite si budovať svoju finančnú rezervu. Z každého príjmu si na sporiaci účet hneď pošlite určitú sumu a sledujte, ako vaša rezerva rastie!


Tip: Ak by ste svoj príjem najprv použili, mohlo by sa stať, že vám na budovanie si rezervy neostanú žiadne peniaze, a preto nezaplatíte človeku, ktorý si to najviac zaslúži - sebe! Zaplaťte preto najskôr sebe a až potom ostatným, ale uistite sa, že vám na úhradu všetkých účtov zostane dostatok peňazí.



5. Dosiahnutie sumy v kroku 1


Ak ste na svojom sporiacom účte dosiahli sumu, ktorú ste si stanovili v prvom kroku, úspešne ste si vytvorili svoju finančnú rezervu. Gratulujeme! Zvládli ste to a konečne máte poistku proti neočakávaným udalostiam.


Tip: Finančnú rezervu by ste si mali vytvoriť čo najrýchlejšie, aby ste v prípade straty príjmu vedeli pokryť svoje nevyhnutné výdavky. Možno si poviete, že už ani teraz nemáte z čoho šetriť, ale ako potom zaplatíte všetky výdavky, ak napríklad na 2 mesiace stratíte príjem?



Veríme, že vám tento plán pomôže vytvoriť si rezervu s ľahkosťou a získať finančnú istotu. Ak ju už máte, využite svoje peniaze na budovanie svojho majetku. Môžete tak urobiť napríklad rozumným investovaním či splatením dlhov s vysokými úrokmi (napríklad kreditky).



 

Sledujte nás aj na našom Instagrame @fined.jd, kde sa dozviete užitočné tipy a rady aj pre vaše osobné financie.

bottom of page