top of page
  • Writer's pictureJúlia Tyukosová & Daniel Baňár

10 dní, ktoré nesmiete zmeškať: Čas na trhu je dôležitejší ako časovanie trhu

Veľa ľudí, najmä začínajúci a neskúsení investori, si myslí, že dokážu časovať trh alebo že je niečo také možné. Aj my sa často stretávame s názormi, že teraz nie je vhodné investovať, lebo:

  • trhy už boli na dne a idú zas hore

  • je vojna na Ukrajine

  • určite ešte príde lepšia príležitosť

  • začnem, keď budem mať viac peňazí

  • ...


dlhodobý investičný horizont


Časovanie trhu znamená snahu predpokladať jeho ďalší vývoj. Snahu predávať aktíva na vrchole, keď je cena čo najvyššia, a zas nakúpiť na dne za čo najnižšiu cenu. Samozrejme, to by bol úplne ideálny a najziskovejší spôsob investovania. Avšak, aj tí najskúsenejší investori chápu, že časovať trh nie je konzistentne a presne do viac ako malej miery možné. Nikto predsa nevie, kedy je trh najvyššie a kedy najnižšie, je ovplyvňovaný rôznymi faktormi, vrátane ekonomických ukazovateľov, neočakávaných správ, politických udalostí či nálady investorov.


Čas na trhu zdôrazňuje nutnosť nechať peniaze investované bez ohľadu na to, čo robí trh. Ide o to, aby peniaze ostali zainvestované počas toho, keď trhy rastú, ale aj keď padajú. Preto je dôležité nepodliehať emóciám, ktoré sú s investovaním často spojené. Ľudia sa môžu báť, keď vidia svoje portfólio klesať, v strachu z ďalšieho poklesu vybrať investované peniaze a realizovať stratu. Takýmto emóciám však úspešní investori pri investovaní nepodliehajú. Krátkodobé výkyvy sú prirodzené a pri dobre zostavenom a diverzifikovanom portfóliu sa ich netreba obávať.


Príklad: Čas na trhu vs Časovanie trhu

Ak by ste sa trh snažili časovať predajom svojich investícií, mohli by ste sa pripraviť o poriadnu časť výnosov.


Z investície $10,000 do fondu kopírujúceho index S&P 500 na konci roka 2005 by ste mali na konci roka 2020 až $41,100 za predpokladu, že by ste ostali zainvestovaný počas celej doby. Pretože akcie sa obchodujú každý pracovný deň, ich cena niektoré dni rastie a inokedy klesá. Rast alebo pokles môže byť iba o zlomok percenta, ale veľmi výnimočne aj o desiatky percent za deň.


Ak by ste sa však snažili časovať trh a zmeškali tak iba 10 najlepších dní (dní s najvyšším výnosom), konečná suma by sa podľa Putnam Investments znížila až na $18,829. Stratili by ste tak až 71% výnosov a zo zhodnotenia 9,88% ročne by sa stalo 4,31%.


investícia do S&P 500

Tieto najlepšie dni sa paradoxne často vyskytujú počas volatilného obdobia neistoty či krízy. Práve vtedy môže byť pre investorov mimoriadne lákavé predať svoje investície a prečkať tak kolísavé dni. Ako by však vedeli, kedy sa vrátiť naspäť na trh a znova investovať? Čím dlhšie by čakali, tým vyššia by mohla byť hodnota stratených výnosov, o ktoré sa oberajú kvôli snahe časovať trh.FinEd Company instagram, Napoleon hill

Pravdou je, že aj ľudia, ktorí nám hovoria: „Teraz sa neoplatí investovať, lebo určite ešte príde prepad. Ja si radšej počkám a investujem, keď trhy padnú.“ Väčšinou na tento pád čakajú roky a nakoniec aj tak nepríde. Sami sa tak oberajú o výnosy, ktoré by dosiahli, ak by sa nesnažili časovať trh.


Trh môže byť z krátkodobého hľadiska nevyspytateľný. Môže ísť hore, ale aj dole. Avšak investovanie je spravidla dlhodobá záležitosť. Za posledných takmer 100 rokov je priemerné ročné zhodnotenie indexu S&P 500 zhruba 10%, ale výnos nie je každý rok rovnaký a môže byť samozrejme aj záporný.

Je teda nesmierne dôležité držať sa dlhodobého horizontu a prečkať aj nepriaznivé obdobia.My investujeme rozumne, nesnažíme sa časovať trh a držíme sa dlhodobého investičného horizontu.

Chceme pomôcť aj vám s budovaním dobre zostaveného portfólia, ktoré bude zodpovedať vašim potrebám a cieľom. O našich službách v oblasti investovania sa viac dozviete TU.


Ak máte záujem o kvalitné a rozumne nastavené investície, ktoré budete mať nielen zriadené, ale budete im aj rozumieť, neváhajte nás kontaktovať.

Sledujte nás aj na našom Instagrame @fined.jd, kde sa dozviete užitočné tipy a rady aj pre vaše osobné financie.Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page