top of page
  • Writer's pictureJúlia Tyukosová & Daniel Baňár

Ako môže konflikt Izrael - Hamas ovplyvniť vaše investičné portfólio


Minulý víkend zaskočil svet útok teroristickej organizácie Hamas na Izrael. Eskalácia konfliktu si bohužiaľ vyžiadala už tisícky obetí a ďalšie tisíce ranených, a podľa vyjadrení vysoko postavených činiteľov je toto len začiatok. Nanešťastie sú najvyššie počty obetí práve medzi nevinnými civilistami.


konflikt na Blízkom východe a investovanie

Upozornenie: Cieľom tohto článku nie je zatieniť ani ignorovať ľudské utrpenie, ktoré je súčasťou konfliktu, ale čitateľom priblížiť potenciálny vplyv daného konfliktu na kapitálové trhy.


Stručne o vplyve na trhy


Eskalácia napätia na Blízkom východe zvýšila jedno z rizík, ktoré vplývajú aj na kapitálové trhy - geopolitické riziko. V reakcii na útok na Izrael akciové indexy mnohých krajín Blízkeho východu zaznamenali prudký prepad. Kvôli globalizácii ekonomiky vplyv tohto konfliktu na kapitálové trhy nekončí na trhoch okolitých štátov, ale do určitej miery ovplyvňuje aj zvyšok sveta.


Hoci Izrael ani Gaza neťažia významné množstvo ropy, odborníci varujú, že nepokoje v regióne môžu mať výrazný dopad na cenu ropy, najmä ak sa potvrdí pomoc Iránu pri útoku na Izrael a jeho prípadné ďalšie zapojenie do konfliktu. Irán ťaží len 3% z celosvetovej produkcie ropy, no v pondelok po víkendových útokoch sa ropa obchodovala za zhruba o 4% vyššiu cenu.


Síce to nie je pekné, ale je to fakt: v časoch vojny sa výrazne darí akciám obranného priemyslu. Napríklad známy ETF fond pozostávajúci z akcií amerických spoločností tohto odvetvia sa v pondelok po útoku obchodoval o 4% vyššie.


To najdôležitejšie pre investovanie...


Pri investovaní je veľmi dôležitá diverzifikácia. Je nevyhnutné, aby bolo portfólio vhodne diverzifikované nielen medzi jednotlivé krajiny či regióny, ale aj sektory. Ak sa niektorému sektoru či krajine nebude dariť alebo v regióne vypukne vojna, aktíva v rámci iných sektorov a krajín v portfóliu tento negatívny vývoj zmiernia.


Taktiež netreba zabúdať, že investovanie je dlhodobé a krátkodobé výkyvy sú úplne bežné. Očakáva sa, že aj tento konflikt bude mať na globálny kapitálový trh len krátkodobý dopad. Trhy na podobné udalosti zvyčajne prudko reagujú v nasledujúcich dňoch či týždňoch, ale z dlhodobého hľadiska sa vplyv týchto reakcií postupne vytráca.Negatívne udalosti, od kríz, zvrhnutí politických režimov, pandémií až po vojny, sa dejú a ovplyvňujú trhy počas celej ich 400 ročnej histórie.

Napríklad index S&P 500 sa po začiatku pandémie COVID-19 v priebehu 6 týždňov prepadol o vyše 30%. Investori/ky, ktorí/é sa vtedy zľakli a začali rýchlo predávať svoje aktíva, aby ich cena nepadla ešte nižšie, prišli o veľa peňazí, pretože za nasledujúcich 20 mesiacov sa index zhodnotil o vyše 103%. Investori/ky, ktorí/é na tom najviac zarobili, využili prudký prepad na dokúpenie ďalších podielov za oveľa nižšiu cenu.Trh zažil už veľa podobných aj oveľa horších situácii - veľká hospodárska kríza (1929-1933), globálna finančná kríza (2008) alebo aj 2 svetové vojny. Avšak globálne trhy z dlhodobého hľadiska rastú a z týchto negatívnych až tragických udalostí a prudkých prepadov sa VŽDY zotavili. Investujte rozumne do globálne a sektorovo diverzifikovaného portfólia, môžete tak výrazne znížiť rizikovosť svojho portfólia a lepšie ochrániť svoje peniaze.


Dôležité je hlavne investovanie neodkladať a nenechávať vaše peniaze napospas inflácii. To, čo sa môže stať, keď budete investovanie odkladať alebo snažiť sa časovať trh, sa dozviete v našom článku 10 dní, ktoré nesmiete zmeškať.
Najlepší čas začať investovať bol už včera a druhý najlepší čas je práve teraz.

Radi Vám s tým pomôžeme. 

Ak máte záujem o kvalitné a rozumne nastavené investície, ktoré budete mať nielen zriadené, ale budete im aj rozumieť, neváhajte nás kontaktovať. O našich službách vrámci investovania sa dozviete viac TU.

Sledujte nás aj na našom Instagrame @fined.jd, kde sa dozviete užitočné tipy a rady aj pre vaše osobné financie.Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page