top of page
  • Writer's pictureJúlia Tyukosová & Daniel Baňár

September: najhorší alebo najlepší mesiac na investovanie?


Akcie, najmä tie americké, z dlhodobého hľadiska rastú v priemere o 10 % ročne. Avšak to neznamená, že každý mesiac v roku rastú rovnako rýchlo. V niektorých mesiacoch rastú viac, v iných menej a v ďalších klesajú. Či už vychádzame z údajov za posledných 10 alebo aj 100 rokov, najhorším mesiacom pre akcie je september. V tomto článku sa dozviete, čo je to septembrový efekt, čo je jeho príčina a ako ho využiť vo svoj prospech.
Čo je to septembrový efekt


Septembrový efekt označuje nízke výnosy akcií práve počas tohto mesiaca. Tento fenomén sa nevzťahuje len na americké, ale aj svetové akcie. Dokonca, september je v priemere najhorší mesiac za posledné storočie. To však neznamená, že každý september za posledných 100 rokov išli akcie dole, ale priemerný výnos pre tento mesiac je záporný, na úrovni -1 %.Americký akciový index S&P 500 rástol za posledných 10 rokov tempom 12 % ročne. Graf nám hovorí, že v septembri bol v pluse iba v 40 percentách prípadov (4 z 10 septembrov) a jeho priemerný výnos za tento mesiac bol -1,8 %. Prečo je však práve september dlhodobo najhorší mesiac?Čo je príčinou septembrového efektu?


Septembrový efekt je často označovaný za anomáliu a investori ani odborníci sa nevedia dohodnúť na jeho príčine. (Pre lepšie pochopenie príčiny je potrebné si uvedomiť, že, zjednodušene povedané, cena klesá, keď je ponuka väčšia ako dopyt - viac ľudí predáva ako kupuje.) Tu je však niekoľko teórií, ktoré sú najčastejšie spomínané:


• individuálni investori predávajú časť svojho portfólia, aby pokryli náklady spojené s návratom svojich detí do škôl

• investori septembrový efekt už očakávajú, a preto predajú časť svojho portfólia, aby predišli krátkodobej strate

• inštitucionálni investori (napr. banky a poisťovne) môžu ku koncu septembra, čo je aj koniec 3. kvartálu, predať časť portfólia, aby realizovali zisky či straty pre daňové účely


Hoci konkrétna príčina tohto fenoménu nie je celkom jasná, je zrejmé, že pre dlhodobé investovanie je, rovnako ako aj iné krátkodobé výkyvy, nepodstatný.To najlepšie na záver...Ako môžete septembrový pokles využiť vy?


Ak máte investície nastavené správne, zodpovedajú vašej tolerancii rizika, potrebám a cieľom, pokles na trhu nie je nič, čoho sa treba obávať. Určite sa krátkodobého poklesu nezľaknite, pretože trhy z dlhodobého hľadiska rastú. Pokles na trhu je úžasnou príležitosťou nakúpiť viac akcií alebo podielov za nižšiu sumu.

Keď idete do obchodu a uvidíte, že napríklad vreckovky, ktoré pravidelne kupujete, sú v akcii, nezľaknete sa a nevybehnete od strachu von z obchodu, však? Využijete nižšiu cenu a nákupite si aj do zásoby.


A presne tak to je aj s investovaním, ale len ak ho máte nastavené správne. Ak investujete do fondov, ktoré ani dlhodobo nezarábajú, ďalší pokles vám určite nepomôže. Zaujímajte sa o svoje peniaze, kde ich máte investované a ako ich využiť čo najefektívnejšie.


 

Ak máte záujem o kvalitné a rozumne nastavené investície, ktoré budete mať nielen zriadené, ale budete im aj rozumieť, neváhajte nás kontaktovať. O našich službách vrámci investovania sa dozviete viac TU.

Sledujte nás aj na našom Instagrame @fined.jd, kde sa dozviete užitočné tipy a rady aj pre vaše osobné financie.

Comentarios


Los comentarios se han desactivado.
bottom of page