top of page
  • Writer's pictureJúlia Tyukosová & Daniel Baňár

5 dôvodov, prečo investovať


„Investovanie nemá zmysel, teraz nie je vhodná doba, nemám na to čas ani peniaze..." Určite ste už počuli mnoho rôznych výhovoriek a názorov, prečo neinvestovať. Rozumné investovanie je však jedným z najefektívnejších nástrojov na zlepšenie životnej situácie vás aj vašej rodiny. Pozrime sa na 5 hlavných a najčastejších dôvodov, prečo investovať, s ktorými sa v praxi stretávame.


dlhodobé rozumné investovanie

Ochrana úspor pred infláciou

Inflácia je znehodnocovanie peňazí a pokles ich kúpnej sily. Za dnešné 1 euro si vieme zajtra už kúpiť menej. Ak ste nechali posledných 12 rokov ležať peniaze na svojom účte v banke, ich reálna hodnota poklesla až o zhruba 27,5%. Čiže, dnes môžete na svojom účte stále vidieť napríkad 5000€, ktoré ste tam vložili v roku 2010, no dnes majú hodnotu nižšiu ako 3625€.


Ak máte finančnú rezervu (peniaze na účte v banke), ktorá by vám pokryla výdavky na minimálne 6 mesiacov, je vhodné začať uvažovať o investovaní väčšieho podielu zo svojho príjmu ako doposiaľ. Investovaním sa peniaze zhodnocujú, dokážete sa vyhnúť ich znehodnoteniu kvôli inflácii a taktiež ich zhodnotiť mnohonásobne viac.


Budúcnosť detí

Je vhodné začať investovať s cieľom použiť tieto peniaze na budúcnosť svojich detí. Môže ísť napríklad o čiastočné financovanie štúdia na vysokej škole. Štúdium môže byť v niektorých krajinách zadarmo, študenti však musia hradiť nevyhnutné náklady ako bývanie, internát alebo prenájom bytu, ak nebývate v meste, kde sa škola nachádza. Popri vysokej škole pravdepodobne budú aj pracovať a postupne si tvoriť vlastný príjem aj na iné ako nevyhnutné výdavky, no čiastočné preplatenie nákladov im určite pomôže. Vaše deti môžu byť natoľko šikovné, že by ľahko zvládli aj štúdium na prestížnych zahraničných univerzitách, ale to už môže byť celkom drahé.


Preto odporúčame začať investovať pre deti čo najskôr, ešte keď sú veľmi malé. Vaše portfólio tak bude mať dostatočný časový horizont, ktorý vytvorí priestor pre fondy s vyšším potenciálnym výnosom. Ak ste však v tomto období nestihli začať investovať, stále tak môžete urobiť. Pre kratší časový horizont sú dostupné konzervatívnejšie riešenia so stabilnejším výnosom. A ak by vaše dieťa nešlo na vysokú školu, určite mu pomôže, ak od rodičov dostane „štartovací balíček“, ktorý môže použiť napríklad ako zálohu na vlastné bývanie.


Budovanie majetku a bohatstva

Vybudovanie veľkého majetku je snom mnohých ľudí. Či už túžite po luxuse alebo slobode robiť čo chcete, ako chcete a kedy chcete, dostatok finančných prostriedkov je kľúčový. Na vybudovanie majetku prostredníctvom investovania vám stačí relatívne nízka suma. Ak by ste napríklad každý mesiac investovali 100€ do fondu, ktorý má priemerné ročné zhodnotenie 10%, po dobu 40 rokov, vložili by ste sem 48 000€. Nominálna hodnota vašej investície by však bola oveľa vyššia, zhruba 637000€.


Nechcete čakať 40 rokov? Jedným z riešení je investovať vyššiu sumu. Aby ste mali prehľad vo svojich príjmoch a výdavkoch, zostavte si rozpočet. Pomôže vám analyzovať, akú časť príjmu by ste mali investovať a táto kategória sa bude rozrastať. Investovaním môžete vybudovať bohatstvo za relatívne nízku sumu nielen pre seba, ale aj pre budúce generácie.


Prilepšenie si na dôchodku

Pri odchode do dôchodku čaká väčšinu ľudí veľký pokles príjmu. Priemerný mesačný starobný dôchodok dosiahol v roku 2022 hodnotu 515€, čo teda nie je žiadna výhra, najmä pri dnešnom rýchlom raste cien. Pripravovať sa na dôchodok iba v rámci I. a II. piliera nemusí byť dostatočné. Okrem tradičného dôchodkového systému využívajú ľudia investovanie ako spôsob prípravy na dôchodok. Čím skôr začnete, tým nižšiu sumu je potrebné investovať, pretože sila zloženého úročenia bude mať viac času, aby vaše peniaze zhodnotila. Avšak, nikdy nie je neskoro na začatie budovania väčšieho príjmu na dôchodok.


Pasívny príjem

To najlepšie na záver! Mať príjem iba zo zamestnania alebo podnikania nemusí byť pre každého. Vďaka pasívnemu príjmu zarábate, aj keď nevykonávate žiadnu prácu. A to je presne to, čo by mnohí ľudia chceli. Mať pasívny príjem je možné napríklad vďaka dividendám, ktoré firmy vyplácajú ako časť zisku. Ak ste teda akcionárom/kou firmy, ktorá vypláca dividendy, pasívny príjem máte aj vy.


Na to, aby vám boli vyplácané dividendy, však nemusíte investovať do akcií jednotlivých firiem, čo je pomerne rizikové. Existujú fondy, ktoré tieto dividendy vyplácajú. A čo ak vaše fondy nevyplácajú dividendy? To nevadí. Znamená to, že tieto dividendy akumulujú, teda, že ich investujú naspäť do fondu, vďaka čomu bude vaše portfólio rásť ešte rýchlejšie.


Pasívny príjem z investovania možno získať aj pravidelným výberom určitej sumy z vašej investície. Ak budete pravidelne investovať, hodnota vášho portfólia bude postupne rásť. Potom si, jednoducho, z vašej, už konzervatívnejšej, investície budete pravidelne vyberať určitú sumu a zvyšná časť sa môže ďalej roky zhodnocovať. Pasívnym príjmom je teda pravidelne vyberaná suma, ktorú máte iba vďaka predchádzajúcemu investovaniu.Dôvodov, prečo rozumne investovať, je naozaj veľa. Prečo (ne)investujete vy?


Ak máte záujem o kvalitné a rozumne nastavené investície, ktoré budete mať nielen zriadené, ale budete im aj rozumieť, neváhajte nás kontaktovať. O našich službách vrámci investovania sa dozviete viac TU.

Sledujte nás aj na našom Instagrame @fined.jd, kde sa dozviete užitočné tipy a rady aj pre vaše osobné financie.


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page